HEDERSOMNÄMNANDE

Maya Alvarez-Coyne, World Dance / Irish Step Orange County School of the Arts, Santa Ana, CA Atticus Dobbie, Modern / samtida Fiorello H. LaGuardia High School of Music & Art and Performing Arts, New York, NY Ashton Edwards, Ballet Flint Southwestern Classical Academy, Flint, MI Aydin Eyikan, J ...

Grattis till de 39 begåvade dansarna som just utnämnts till YoungArts-prisvinnare 2020! I årets grupp av utmärkelser ingår flera kända ansikten från tävlingsscenen.


YoungArts utmärkelser - ges årligen till tonårsstudenter inom bild-, litteratur- och scenkonst, på tre olika nivåer (Finalist, Honourable Mention och Merit) - är en mycket stor grej. Vinnare väljs av paneler med A-listans proffs inom sina respektive områden och får tillgång till all slags stöd för sitt kreativa arbete. Utmärkelser i kategorin Finalist får upp till 10 000 dollar i priser inbjuds att delta i National YoungArts Week, som innehåller alla typer av mästarkurser och workshops varje januari och kan nomineras till att bli amerikanska presidentforskare i konsten.



Här är dansvinnarna 2020, inklusive comp-circuit standouts Joziah tysk , Alina Taratorin , Sydney Revennaugh , och (upprepa vinnaren!) Rosie Granite . Du hittar en fullständig lista över utmärkelser —Och information om när ska man ansöka för nästa års tävling, ett alternativ du borde definitivt överväga -vid YoungArts webbplats .

FINALIST

Tomoe Carr, Hip Hop
High Tech High School, Secaucus, NJ

Rush Carson, koreografi
New World School of the Arts, Miami, FL

Nicholas Khoa Dao, Modern / Samtida
Willow Glen High School, San Jose, Kalifornien

försök killarna eugene gay

Emanuel Dostine, modern / samtida
Michigan Great Lakes Virtual Academy, Manistee, MI

Joziah tysk, modern / samtida
Booker T. Washington High School for Performing and Visual Arts, Dallas, TX

Andre Imanishi, tryck
Urban Assembly Gateway School for Technology, New York, NY

Jacqueline Jankovsky, modern / samtida
Booker T. Washington High School for Performing and Visual Arts, Dallas, TX

Nouhoum Koita, modern / samtida
Fiorello H. LaGuardia High School of Music & Art and Performing Arts, New York, NY

Claire Lucas, modern / samtida
Orange County School of the Arts, Santa Ana, CA

Aidan Lynch, hiphop
Christ Presbyterian Academy, Nashville, TN

Lucas Marinetto, tryck
University of Nebraska High School, Lincoln, NE

Lindy Mesmer, balett
Laurel Springs School, Ojai, CA

Keara Nichols, balett
Cabrillo Point Academy, El Cajon, CA

Amelie Eller, tryck
Oak Ridge High School, El Dorado Hills, CA

så du tror kan dansa 2016 vinnare

Tyrone Reese, balett
W. P. Davidson High School, Mobile, AL

Sydney Revennaugh, modern / samtida
Marion High School, Marion, IN

Alina Taratorin, balett
Palo Alto Senior High School, Palo Alto, CA

Kailey Worontsoff, Modern / Samtida
Alexander W. Dreyfoos School of the Arts, West Palm Beach, FL

Maya Alvarez-Coyne, World Dance / Irish Step
Orange County School of the Arts, Santa Ana, CA

Atticus Dobbie, Modern / Samtida
Fiorello H. LaGuardia High School of Music & Art and Performing Arts, New York, NY

Ashton Edwards, balett
Flint Southwestern Classical Academy, Flint, MI

Aydin Eyikan, Jazz
The Keystone School, Bloomsburg, PA

Brenan Gonzalez, modern / samtida
Alexander W. Dreyfoos School of the Arts, West Palm Beach, FL

Krupa Hegde, världsdans / klassisk indier
Carol Martin Gatton Academy of Mathematics and Science, Bowling Green, KY

Irene Kim, modern / samtida
Skapa Lutheran High School, Irvine, CA

Janiya Pearson, världsdans / afrikansk
Professional Performing Arts School, New York, NY

Arya Pratap, världsdans / klassisk indier
Saint Francis High School, Mountain View, CA

MERIT

Deven Ayambem, hiphop
Downingtown STEM Academy, Downingtown, PA

Joseph Boswell, balett
James Madison High School, Norcross, GA

Victoria Chapa, världsdans / mexikansk folklorik
Valley View High School, Pharr, TX

Angelina Diaz, koreografi
Miami Beach Senior High School, Miami Beach, FL

Jau'mair Garland, modern / samtida
Pittsburgh Creative and Performing Arts, Pittsburgh, PA

Rosie Granite, Koreografi
Denver School of the Arts, Denver, CO

Shashank Iswara, världsdans / klassisk indier
Flower Mound High School, Flower Mound, TX

när han pratar smutsig till dig

Demetrius Lee, modern / samtida
Cleveland School of the Arts, Cleveland, OH

Francesca Levita, modern / samtida
Saint Charles North High School, Saint Charles, IL

Jeremiah Moorehead, modern / samtida
Douglas Anderson School of the Arts, Jacksonville, FL

Julian Sanchez, Modern / Samtida
New World School of the Arts, Miami, FL

Wotorson Snake, modern / samtida
Fiorello H. LaGuardia High School of Music & Art and Performing Arts, New York, NY